i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

Japoński

Język japoński – trudny czy łatwy?

Język japoński – trudny czy łatwy? Czy rzeczywiście aż tak trudno się go nauczyć, jak to wszyscy sądzą? Aby szczerze odpowiedzieć na to pytanie, należy rozłożyć go na czynniki pierwsze i oddzielnie zająć się omawianiem poziomu trudności gramatyki, słownictwa, wymowy oraz formy zapisu tego języka. Wnioski przyjdą same.

Język japoński – trudny czy łatwy?

Język japoński - trudny czy łatwy?Na pierwszy rzut oka najbardziej skomplikowana wydaje się oczywiście gramatyka. Niektórzy, nieco bardziej obeznani z językiem japońskim, twierdzą jednak, że jest ona mniej skomplikowana od gramatyki większości języków europejskich, a już na pewno łatwiejsza od gramatyki języka polskiego – pełnej różnych wyjątków i niejasnych zasad. W japońskim nie ma bowiem czegoś takiego jak odmiana przez przypadki. Czasowniki również nie są odmienne i nie występuje w nim liczba mnoga. Oczywiście też występują tu pewne zasady, ale na ogół są one łatwiejsze do przyswojenia niż chociażby w przypadku języka angielskiego czy niemieckiego. Z gramatyką japońską każdy powinien dać radę!

Słownictwo japońskie jest trudne

O wiele większe trudności sprawia samo słownictwo. Większość japońskich słówek brzmi dla Polaków po prostu dziwnie. Ma wręcz abstrakcyjny zapis i wymowę, które trzeba najczęściej wykuć na pamięć. Inaczej wygląda to chociażby podczas nauki języka angielskiego. Tutaj poszczególne słowa przypominają się nawzajem, czasem można je nawet skojarzyć z wyrazami polskimi, dlatego nauka idzie płynniej i jest przyjemniejsza. Japońskie słownictwo jest zatem skomplikowane dla Polaków, ale jeszcze ciężej bywa w momencie, gdy przychodzi do nauki zapisu wyrazów. Ten etap jest najbardziej czasochłonny i wymagający.

Skoro więc nauka języka japońskiego jest aż tak trudna, to czy w ogóle warto się jej podjąć? Z wielu powodów na pewno tak. Przede wszystkim opanowanie tak skomplikowanego i wielowymiarowego języka może dać człowiekowi ogromną satysfakcję. Każde kolejne poznane słowo czy przyswojona zasada gramatyczna jest motywacją do częstszego zaglądania do książek. Znajomość japońskiego może również ułatwić życie zawodowe. Wbrew pozorom umiejętność porozumiewania się w tym języku potrafi być sporym atutem w przypadku szukania pracy w większych korporacjach.