i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

wieża
Inne

Gdzie szukać informacji na temat wyjazdu do innego kraju?

Wybierając się zagranicę warto wcześniej poznać bliżej miejsce i kraj, do którego się jedzie. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać informacji na ten temat, to przeczytaj ten tekst. Dowiesz się z niego, jak znaleźć wiedzę, której potrzebujesz.

Zapytaj w biurze podróży

Podróż do innego kraju z biurem podróży jest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań wybieranych przez turystów. Nic dziwnego – nie trzeba się przejmować załatwianiem hotelu, organizacją czasu na miejscu i różnymi formalnościami związanymi z wyjazdem.

I właśnie tu warto najpierw zapytać. W biurze podróży powinniśmy zostać powiadomieni o tym, jak należy się przygotować przed wyjazdem, np. jak należy się zachowywać na miejscu; co jest akceptowalne, a co nie; jak dużo pieniędzy warto zabrać; gdzie jest bezpiecznie i jakich miejsc lepiej unikać; czy trzeba się zaszczepić przed wyjazdem lub dopełnić jakichś szczególnych formalności.

W biurze turystycznym możesz też oczekiwać wskazania, gdzie szukać informacji na temat wyjazdu. Eksperci w nich zatrudnieni powinni móc pokierować cię do odpowiednich źródeł informacji. Biura podróży z chęcią służą pomocą. Możliwe, że pomogą ci nawet w wypadku, gdy nie będziesz chciał skorzystać z zorganizowanego wyjazdu. Może na przykład, jeśli będziesz miał szczęście, dostaniesz ofertę skorzystania z pomocy przewodnika na miejscu, zaprzyjaźnionego z danym biurem podróży, z którym na własną rękę będziesz mógł się dogadać.

Oficjalne strony twoim drogowskazem

A co jeśli nie chcesz kontaktu z biurem podróży lub nie sądzisz, aby ktoś miał ci tam pomóc? W takim wypadku korzystaj z oficjalnych stron miejsca, do którego zamierzasz się udać. Dziś praktycznie każde miasto ma swoją stronę internetową. Wystarczy jej poszukać, a w razie potrzeby – i braku polskiej wersji językowej – można skorzystać z pomocy translatora Google. To nie zawsze skuteczna metoda, ale może ona na przykład pomóc dowiedzieć się jakie atrakcje są w danym miejscu i jaki jest cennik lub godziny otwarcia.

Wiele państw zabiega o turystów, przygotowując internetowe przewodniki. Także prywatne instytucje czy firmy, w tym firmy turystyczne, oferują szereg informacji przydatnych dla podróżujących. Turysta ma dziś wiele źródeł informacji, z których może skorzystać. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jednak z pewną dozą ostrożności traktować te, które mają nieoficjalny charakter. Nigdy nie wiadomo, jak bardzo są one rzetelne i aktualne. Warto tu dodać, że cennym źródłem może być wikipedia – o ile nie traktować jej jako wyroczni i podchodzić z odpowiednim dystansem.

Sprawdź strony rządowe

Koniecznie też pamiętaj, aby sprawdzić strony rządowe. Możesz oczywiście zajrzeć na stronę kraju, do którego się udajesz. Przede wszystkim jednak powinieneś odwiedzić strony ministerstw związanych z turystyką i wyjazdami zagranicę.

Chodzi tu przede wszystkim o Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To ono wydaje ostrzeżenia przed wyjazdami do danego kraju, oceniając ryzyka na miejscu. Są tu informacje o sytuacji w danym kraju – poziomie bezpieczeństwa, wymaganych dokumentach, formalnościach związanych z wjazdem, kwestiami prawnymi i celnymi, etc. Na stronie MSZ warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, który ułatwia kontakt ze służbami państwowymi w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, np. klęski żywiołowej, wypadków, itp.

Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki można z kolei znaleźć przydatne wiadomości dla klientów biur podróży. Przykładowo, znajduje się tam Informator Turystyczny – broszura zawierająca podstawowe informacje na temat wyjazdów zagranicę, które powinien znać każdy obywatel wybierający się na wakacje.

Zajrzyj na blogi i poczytaj przewodniki

Skorzystaj także z innych źródeł. Zaglądaj na blogi takie jak http://www.studioprzygody.pl/, na których często można znaleźć pożądane przez ciebie informacje. Oglądaj vlogi i czytaj relacje z podróży. Wielu pasjonatów podróżowania prowadzi własne strony, na których dzielą się informacjami i swoimi przeżyciami. Poszukaj też przewodników i literatury, która przybliży ci realia panujące w danym miejscu. Dobrze na przykład poczytać reportaże podróżnicze, z których można się dowiedzieć czegoś więcej niż tylko suchych faktów o kraju docelowym.