Dziś osoba nieznająca przynajmniej jednego języka obcego na rynku pracy nie jest zbyt wiele warta. A naukę można przecież rozpocząć w każdej chwili. Niezależnie od wieku, aktualnego poziomu wiedzy czy naturalnych umiejętności do przyswajania nowych informacji. Nie trzeba nawet zapisywać się na specjalistyczne kursy czy płacić komukolwiek za prywatne lekcje. Wystarczy odrobina motywacji albo samozaparcia, by samodzielnie nauczyć się języka angielskiego w domu. Każdy może to zrobić!
Jak szybko nauczyć się angielskiego w domu?
Niemalże we wszystkich poradnikach dotyczących nauki języków obcych pojawia się informacja o tym, że nie da się opanować dobrze angielskiego w szybkim czasie. Nie do końca jest to prawda. Oczywiście przeciętnej osobie, która nie ma jeszcze żadnych podstaw, nie udałoby się w ciągu kilku miesięcy zdobyć takiej wiedzy, by porozumiewać się po angielsku na takim samym poziomie jak tłumacze lub osoby władające tym językiem od wielu lat. Spore trudności sprawia bowiem gramatyka. Jest dość skomplikowana dla osób początkujących i tutaj rzeczywiście potrzeba czasu, by nauczyć się ją swobodnie wykorzystywać w mowie codziennej. Można jednak w przeciągu nawet jednego miesiąca zdobyć na tyle solidną wiedzę, by zacząć się normalnie wypowiadać. A w mowie potocznej gramatyka nie jest aż tak ważna. Nawet rodowici Anglicy często nie zwracają na nią uwagi i skracają pewne sformułowania, by mówić szybciej i płynniej.
Oswajanie się z językiem
Najważniejszą zasadą, którą trzeba wbić sobie do głowy podczas pierwszych dni nauki, jest to, by starać się zrozumieć obcy język. Zanim zacznie się w nim mówić czy pisać, należy po prostu się z nim obyć. Oglądać filmy lub czytać książki po angielsku, a nawet w wolnych chwilach włączać sobie podcasty, by zaznajomić się z wymową konkretnych słówek i fraz. Takie powolne oswajanie się z językiem zdecydowanie ułatwi późniejszą naukę. A gdy uczeń zacznie już mniej więcej rozumieć, co się do niego mówi, może pójść o krok dalej i np. starać się pisać w obcym języku.
Odkąd każdy ma swobodny dostęp do Internetu, każdy może też zupełnie za darmo zdobywać wartościowe narzędzia i pomoce naukowe. Nie trzeba za nie płacić. Wystarczy poszukać odpowiednich stron i znaleźć na nich darmowe kursy, lekcje czy nawet praktyczne ćwiczenia. Warto też ustalić sobie dzienny czas przeznaczany na naukę. Aby była ona efektywna, musi być niestety regularna. W przeciwnym wypadku cała zdobyta wiedza błyskawicznie się ulotni.
Dobrym pomysłem będzie też próba zmiany swojego nastawienia. W języku angielskim można się zakochać – zafascynować się jego gramaturą i wydźwiękiem, by z każdej kolejnej domowej lekcji czerpać wielką przyjemność. Wtedy już nawet motywacja przestaje być potrzebna. Człowiek po prostu chce się uczyć i wykorzystuje każdą wolną chwilę, aby to robić, a efekty pojawiają się błyskawicznie i zachęcają do dalszych starań i ciągłego rozwoju.