i-tłumaczenia

Blog o podróżach, językach i ciekawostkach ze świata

język japoński nauka
Japoński

Nauka języka japońskiego

Nauka języka japońskiego cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób młodych. Warto wiedzieć, od czego zacząć przygodę z tym językiem po to, aby po kilku latach ćwiczeń móc porozumiewać się w tym egzotycznym języku.

Język japoński dla początkujących

Japonia od wieków fascynuje ludzi z całego świata, z tego też powodu kultura oraz język Japończyków stają się coraz bardziej popularne i mają wpływ na kształtowanie życia również w innych narodach. Język japoński mimo tego, że uznawany jest za bardzo trudny, cieszy się rosnącą popularnością. Warto mieć na uwadze to, że jego nauka jest wymagająca. Wyzwaniu, jakim jest nauka języka, mogą nie sprostać wszyscy. Co ciekawe, językiem typ posługuje się bardzo dużo osób zamieszkujących Stany Zjednoczone i Brazylię. Język japoński opiera się na alfabecie, który rozpoznawalny jest na całym świecie. Alfabet ten znany jest z bardzo wysokiego poziomu estetyki. To właśnie dlatego tak często napisy w tym języku umieszczane są na ciałach w formie tatuaży. Co więcej, alfabet japoński to również często wstawiany element ozdobny na różnego rodzaju częściach garderoby. Osoby zainteresowane nauką języka japońskiego muszą być świadome tego, że jest to bardzo wymagające i trzeba będzie poświęcić temu wiele lat nauki. Co ważne, nie należy on do żadnej wyodrębnionej grupy języków, więc nie można odnieść się i szukać jakichś podobieństw. Podstawowym faktem wartym zapamiętania jest to, że japoński opiera się na szyku niepodobnym do naszego. Zdania tworzone w tym języku opierają się na układzie, w którym pierwszą częścią zdania jest podmiot, drugą dopełnienie, natomiast orzeczenie pojawia się dopiero na końcu.

Język japoński słówka

Warto mieć na uwadze fakt, iż język japoński był przez wieki izolowany od wpływów innych języków. Z tego też powodu język ten, niemający wielu słów pochodzących z innych języków, zaliczany jest do grupy języków izolowanych. Prace naukowe nad zrozumieniem tego języka i sklasyfikowaniem go zaczęto wiele lat temu. Ludzie od wielu lat coraz częściej wybierają język japoński jako dodatkowy język, którym chcą się porozumieć. Warto nadmienić, że jest on zapisywany dzięki połączeniu trzech pism: Kanji oraz Kana. Co ważne, Kana składa się dodatkowo z Hiragany i Katakany. W odróżnieniu od języków europejskich język japoński zapisywany jest od góry do dołu i od strony prawej do lewej. Ten sposób zapisu również wpływa na to, że trudno jest nauczyć się ludziom spoza Japonii tego języka. Jak już zostało wyżej wspomniane, język ten jest ubogi jeśli chodzi o słowa zapożyczone. Oczywiście występuje w nim dana liczba słów pochodzenia europejskiego, głównie są to języki: niderlandzki oraz portugalski. Z późniejszych lat wywodzą się również słowa pochodzenia niemieckiego i angielskiego. Ten drugi ma ogromny wpływ na nowe słowa pojawiające się w japońskim. Ciekawostką jest fakt, że język ten zezwala na wymawianie słów w dwóch wersjach. Można więc porozumieć się zgodnie z zasadami języka japońskiego oraz chińskiego. Dla wielu osób może to być ogromnym problemem tak samo, jak przestawny szyk wyrazów w zdaniu. Jak wiadomo, orzeczenie w zdaniach jest zawsze na końcu, co może wydać się dziwne szczególnie, wtedy gdy tłumaczy się te zdania na języki europejskie.

Nauka języka japońskiego – czy warto?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zacząć swoją przygodę z językiem japońskim. Oczywiście wszystko to zależy od ogólnych umiejętności językowych. Każdy potrafi sam określić swoje zdolności językowe, jeśli nie czujemy się na siłach, ciężko będzie rozpocząć przygodę z tym językiem. Znając podstawy tego języka, można przejść do coraz bardziej złożonych form gramatycznych. W tłumaczeniu słówek przydatny może być tłumacz internetowy, dzięki któremu będzie miało się szybki dostęp do japońskich wersji słów. Warto nadmienić, że jeśli potrafimy porozumiewać się w innych językach, takich jak koreański czy też mongolski, to nauka języka nie będzie taka trudna. Pozory mogą mylić i dotyczy to również podobieństwa między mandaryńskim i japońskim. Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że języki te są bardzo podobne. Chińczycy mają jednak problem z opanowaniem w stopniu zadowalającym języka japońskiego. Oczywiście znajomość znaków Kanjii jest bardzo przydatne, jednakże Chińczycy muszą od początku uczyć się wymowy wielu słów. Gramatyka jest również inna.

Język japoński alfabet

Język ten jak już wiadomo, wykorzystuje dwa różne alfabety. Alfabety te nazywane są kana i składają się z Hiragany i Katakany. Czym są te alfabety? Są to fonetyczne zbiory dźwięków. Co ważne w skład obu tych alfabetów, wchodzi tyle samo liter, które w gruncie rzeczy są znakami chińskimi w bardzo uproszczonej wersji. Słowa japońskie zapisuje się chińskimi znakami nazywanymi Kanji. Znaków tych jest bardzo dużo, ponieważ ich liczba sięgać może nawet 40 tysięcy!. Co ważne, wystarczy znać jedynie 2 tysiące z nich, ponieważ dzięki temu można zapisać 95% słów potocznie używanych. Zapisując japoński, trzeba mieć świadomość tego, że między znakami nie ma odstępów, więc dzięki zastosowaniu Kanji możliwe jest rozróżnienie poszczególnych części zdania. Każdy, kto chce, może spróbować swoich sił z nauką języka japońskiego. Warto mieć na uwadze, że będzie to bardzo wymagające, jednakże znając ten język, można liczyć na znalezienie ciekawej pracy oraz poznanie nowych osób. W celu nauki można używać klasycznych książek oraz podręczników. Osoby, które mogą sobie pozwolić na prywatne lekcje, powinny od samego początku mieć kontakt z drugą osobą, która zna język. Warto uczyć się języków, ponieważ jest to bardzo rozwijające.